Back

 / Stříbrný mítink WIT - Czech Indoor Gala

Ostrava - Vítkovice (3. 2. 2022)

60 m - Muži (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.34 Christian COLEMAN USA 18.02.2018 Albuquerque, NM (USA)
WL 6.45 Terrence JONES BAH 15.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 6.49 Kim Collins SKN 2014 Praha
Běh 1 (Thu, 3.2.2022 - 14:45) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Vojtěch KolarčíkVojtěch Kolarčík 95 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 06.86 0.106
2 Matyáš KoškaMatyáš Koška 00 TJ Dukla PrahaTJ Dukla Praha 4 06.91 0.170
3 Ondřej VeselýOndřej Veselý 03 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 6 06.92 0.162
4 Tomáš KošíkTomáš Košík 00 SlovakiaSlovakia 7 06.99 0.156
5 Matej BaluchMatej Baluch 00 SlovakiaSlovakia 3 06.99 0.172
6 Lukáš ŠebíkLukáš Šebík 00 PSK Olymp Praha, z.s.PSK Olymp Praha, z.s. 2 =PB 07.00 0.141
Total 6 racers
Běh 2 (Thu, 3.2.2022 - 14:50) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Jakub ŠenkJakub Šenk 02 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 7 PB 07.09 0.150
2 Matěj LutzMatěj Lutz 04 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 07.10 0.172
3 Kryštof PrůšaKryštof Průša 02 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 5 07.10 0.130
4 Lukáš SoukalLukáš Soukal 03 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 6 07.11 0.230
5 Jiří SynekJiří Synek 05 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 8 PB 07.14 0.150
6 Šimon KratochvílŠimon Kratochvíl 04 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 2 07.25 0.178
Ondřej PospíšilOndřej Pospíšil 99 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 3 DNS
Total 7 racers
Běh 3 (Thu, 3.2.2022 - 14:55) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Petr HudečekPetr Hudeček 05 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 6 PB 07.25 0.167
2 Matěj KábeleMatěj Kábele 04 AC PardubiceAC Pardubice 4 07.28 0.193
3 Matouš PospíšilMatouš Pospíšil 02 AK ŠKODA PlzeňAK ŠKODA Plzeň 7 PB 07.29 0.227
4 Matyáš BallaMatyáš Balla 04 AC PardubiceAC Pardubice 5 07.31 0.176
5 Ondřej LoupalOndřej Loupal 06 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 2 07.37 0.211
6 Jakub ĎurdinaJakub Ďurdina 01 SlovakiaSlovakia 3 07.39 0.177
Total 6 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Vojtěch KolarčíkVojtěch Kolarčík 95 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 06.86 0.106
2 Matyáš KoškaMatyáš Koška 00 TJ Dukla PrahaTJ Dukla Praha 4 06.91 0.170
3 Ondřej VeselýOndřej Veselý 03 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 6 06.92 0.162
4 Tomáš KošíkTomáš Košík 00 SlovakiaSlovakia 7 06.99 0.156
5 Matej BaluchMatej Baluch 00 SlovakiaSlovakia 3 06.99 0.172
6 Lukáš ŠebíkLukáš Šebík 00 PSK Olymp Praha, z.s.PSK Olymp Praha, z.s. 2 =PB 07.00 0.141
7 Jakub ŠenkJakub Šenk 02 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 7 PB 07.09 0.150
8 Matěj LutzMatěj Lutz 04 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 07.10 0.172
9 Kryštof PrůšaKryštof Průša 02 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 5 07.10 0.130
10 Lukáš SoukalLukáš Soukal 03 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 6 07.11 0.230
11 Jiří SynekJiří Synek 05 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 8 PB 07.14 0.150
12 Šimon KratochvílŠimon Kratochvíl 04 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 2 07.25 0.178
13 Petr HudečekPetr Hudeček 05 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 6 PB 07.25 0.167
14 Matěj KábeleMatěj Kábele 04 AC PardubiceAC Pardubice 4 07.28 0.193
15 Matouš PospíšilMatouš Pospíšil 02 AK ŠKODA PlzeňAK ŠKODA Plzeň 7 PB 07.29 0.227
16 Matyáš BallaMatyáš Balla 04 AC PardubiceAC Pardubice 5 07.31 0.176
17 Ondřej LoupalOndřej Loupal 06 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 2 07.37 0.211
18 Jakub ĎurdinaJakub Ďurdina 01 SlovakiaSlovakia 3 07.39 0.177
Ondřej PospíšilOndřej Pospíšil 99 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 3 DNS

60 m - Muži (Rozběh)

Postup: První 2 (Q) + 4 časy (q) do finále

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.34 Christian COLEMAN USA 18.02.2018 Albuquerque, NM (USA)
WL 6.45 Terrence JONES BAH 15.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 6.49 Kim Collins SKN 2014 Praha
Rozběh 1 (Thu, 3.2.2022 - 17:01) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Jan VelebaJan Veleba 86 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 06.67 Q 0.143
2 Oliver BrombyOliver Bromby 98 United KingdomUnited Kingdom 4 06.71 Q 0.173
3 Sean Safo-AntwiSean Safo-Antwi 90 GhanaGhana 2 SB 06.71 q 0.140
4 Silvan WickiSilvan Wicki 95 SwitzerlandSwitzerland 3 SB 06.78 0.178
5 Štěpán HamplŠtěpán Hampl 99 Czech RepublicCzech Republic 7 06.78 0.155
6 Kukyoung KimKukyoung Kim 91 Korea, Republic OfKorea, Republic Of 6 06.79 0.162
7 Ondřej VeselýOndřej Veselý 03 Czech RepublicCzech Republic 1 06.90 0.149
8 Adam RaškaAdam Raška 03 Czech RepublicCzech Republic 8 06.96 0.152
Total 8 racers
Rozběh 2 (Thu, 3.2.2022 - 17:06) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Eugene Amo-DadzieEugene Amo-Dadzie 92 United KingdomUnited Kingdom 4 06.61 Q 0.179
2 Gool Joris VanGool Joris Van 98 NetherlandsNetherlands 6 SB 06.71 Q 0.138
3 Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov 99 EstoniaEstonia 3 06.74 q 0.199
4 Zdeněk StromšíkZdeněk Stromšík 94 Czech RepublicCzech Republic 5 06.75 q 0.177
5 Matyáš KoškaMatyáš Koška 00 Czech RepublicCzech Republic 1 PB 06.77 q 0.127
6 Vojtěch KolarčíkVojtěch Kolarčík 95 Czech RepublicCzech Republic 8 06.85 0.126
7 Eduard KubelíkEduard Kubelík 02 Czech RepublicCzech Republic 7 06.87 0.147
8 Matyáš ZachMatyáš Zach 06 Czech RepublicCzech Republic 2 07.21 0.155
Total 8 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Eugene Amo-DadzieEugene Amo-Dadzie 92 United KingdomUnited Kingdom 4 06.61 Q 0.179
2 Jan VelebaJan Veleba 86 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 06.67 Q 0.143
3 Oliver BrombyOliver Bromby 98 United KingdomUnited Kingdom 4 06.71 Q 0.173
4 Gool Joris VanGool Joris Van 98 NetherlandsNetherlands 6 SB 06.71 Q 0.138
4 Sean Safo-AntwiSean Safo-Antwi 90 GhanaGhana 2 SB 06.71 q 0.140
6 Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov 99 EstoniaEstonia 3 06.74 q 0.199
7 Zdeněk StromšíkZdeněk Stromšík 94 Czech RepublicCzech Republic 5 06.75 q 0.177
8 Matyáš KoškaMatyáš Koška 00 Czech RepublicCzech Republic 1 PB 06.77 q 0.127
9 Silvan WickiSilvan Wicki 95 SwitzerlandSwitzerland 3 SB 06.78 0.178
10 Štěpán HamplŠtěpán Hampl 99 Czech RepublicCzech Republic 7 06.78 0.155
11 Kukyoung KimKukyoung Kim 91 Korea, Republic OfKorea, Republic Of 6 06.79 0.162
12 Vojtěch KolarčíkVojtěch Kolarčík 95 Czech RepublicCzech Republic 8 06.85 0.126
13 Eduard KubelíkEduard Kubelík 02 Czech RepublicCzech Republic 7 06.87 0.147
14 Ondřej VeselýOndřej Veselý 03 Czech RepublicCzech Republic 1 06.90 0.149
15 Adam RaškaAdam Raška 03 Czech RepublicCzech Republic 8 06.96 0.152
16 Matyáš ZachMatyáš Zach 06 Czech RepublicCzech Republic 2 07.21 0.155

60 m - Muži (Finále)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.34 Christian COLEMAN USA 18.02.2018 Albuquerque, NM (USA)
WL 6.45 Terrence JONES BAH 15.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 6.49 Kim Collins SKN 2014 Praha
Finále (Thu, 3.2.2022 - 17:52) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Jan VelebaJan Veleba 86 Czech RepublicCzech Republic 5 =PB 06.65 0.134
2 Eugene Amo-DadzieEugene Amo-Dadzie 92 United KingdomUnited Kingdom 4 06.66 0.179
3 Oliver BrombyOliver Bromby 98 United KingdomUnited Kingdom 7 06.70 0.186
4 Gool Joris VanGool Joris Van 98 NetherlandsNetherlands 6 =SB 06.71 0.156
5 Zdeněk StromšíkZdeněk Stromšík 94 Czech RepublicCzech Republic 2 06.72 0.152
6 Karl Erik NazarovKarl Erik Nazarov 99 EstoniaEstonia 8 =SB 06.72 0.159
7 Matyáš KoškaMatyáš Koška 00 Czech RepublicCzech Republic 1 PB 06.74 0.126
8 Sean Safo-AntwiSean Safo-Antwi 90 GhanaGhana 3 06.77 0.144
Total 8 racers

60 m - Žáci

(Thu, 3.2.2022 - 15:00) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Daniel TvrdýDaniel Tvrdý 10 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 4 08.55 0.175
2 Patrik LištvanPatrik Lištvan 09 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 PB 08.66 0.173
3 Benedikt PětvaldskýBenedikt Pětvaldský 10 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 6 PB 08.68 0.419
4 Jan RichterJan Richter 10 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 3 PB 08.93 0.517
5 Tomáš PluhařTomáš Pluhař 09 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 2 PB 09.34 0.353
6 Hynek SvobodaHynek Svoboda 09 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 8 PB 09.42 0.171
7 Michal MazáčMichal Mazáč 10 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 7 09.45 0.159
Total 7 racers

60 m - Ženy (Finále)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.92 Irina PRIVALOVA RUS 11.02.1993 Madrid (ESP)
WL 7.08 Marybeth SANT-PRICE USA 21.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 7.10 Michelle-Lee Ahye TTO 2016 Jablonec n. N.
Finále (Thu, 3.2.2022 - 18:15) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Molly ScottMolly Scott 99 IrelandIreland 4 07.25 0.152
2 Ponte Ajla DelPonte Ajla Del 96 SwitzerlandSwitzerland 5 SB 07.26 0.161
3 der Weken Patrizia vander Weken Patrizia van 99 LuxembourgLuxembourg 6 07.27 0.151
4 Rafalia Spanoudaki-ChatzirigaRafalia Spanoudaki-Chatziriga 94 GreeceGreece 8 07.30 0.130
5 Monika WeigertováMonika Weigertová 92 SlovakiaSlovakia 1 07.35 0.156
6 Jamile SamuelJamile Samuel 92 NetherlandsNetherlands 3 SB 07.39 0.153
7 Klára SeidlováKlára Seidlová 94 Czech RepublicCzech Republic 7 SB 07.39 0.122
8 Viktória ForsterViktória Forster 02 SlovakiaSlovakia 2 07.46 0.151
Total 8 racers

60 m - Ženy (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.92 Irina PRIVALOVA RUS 11.02.1993 Madrid (ESP)
WL 7.08 Marybeth SANT-PRICE USA 21.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 7.10 Michelle-Lee Ahye TTO 2016 Jablonec n. N.
Běh 1 (Thu, 3.2.2022 - 14:30) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Ina HuemerIna Huemer 98 AustriaAustria 4 07.59 0.188
2 Tereza LamačováTereza Lamačová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 3 PB 07.60 0.179
3 Viktória StrýčkováViktória Strýčková 01 SlovakiaSlovakia 6 PB 07.72 0.173
4 Adéla TkáčováAdéla Tkáčová 05 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 5 07.74 0.160
5 Michaela KučerováMichaela Kučerová 92 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 7 =SB 07.87 0.165
6 Nikola JežkováNikola Ježková 01 TJ Nová Včelnice, z.s.TJ Nová Včelnice, z.s. 8 07.92 0.174
7 Gabriela BřeznáGabriela Březná 05 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 2 08.11 0.219
Total 7 racers
Běh 2 (Thu, 3.2.2022 - 14:35) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Veronika PotůčkováVeronika Potůčková 05 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 PB 07.95 0.129
2 Dominika FialováDominika Fialová 04 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 5 =SB 07.97 0.157
3 Adéla SochorováAdéla Sochorová 05 TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s.TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s. 3 =PB 08.01 0.184
4 Nikol PoláškováNikol Polášková 07 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 6 08.06 0.177
5 Ema ProcházkováEma Procházková 07 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 2 08.11 0.168
6 Sára PavliduSára Pavlidu 05 TJ Sokol Velké MeziříčíTJ Sokol Velké Meziříčí 7 08.16 0.189
Total 6 racers
Běh 3 (Thu, 3.2.2022 - 14:40) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Ema FeilhauerováEma Feilhauerová 05 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 4 PB 07.98 0.142
2 Jana PiškulováJana Piškulová 05 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 6 PB 08.09 0.189
3 Michaela BělunkováMichaela Bělunková 06 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 3 PB 08.15 0.144
4 Gabriela TobolováGabriela Tobolová 06 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 PB 08.16 0.140
5 Adéla AlexováAdéla Alexová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 7 08.32 0.181
Total 5 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Ina HuemerIna Huemer 98 AustriaAustria 4 07.59 0.188
2 Tereza LamačováTereza Lamačová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 3 PB 07.60 0.179
3 Viktória StrýčkováViktória Strýčková 01 SlovakiaSlovakia 6 PB 07.72 0.173
4 Adéla TkáčováAdéla Tkáčová 05 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 5 07.74 0.160
5 Michaela KučerováMichaela Kučerová 92 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 7 =SB 07.87 0.165
6 Nikola JežkováNikola Ježková 01 TJ Nová Včelnice, z.s.TJ Nová Včelnice, z.s. 8 07.92 0.174
7 Veronika PotůčkováVeronika Potůčková 05 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 PB 07.95 0.129
8 Dominika FialováDominika Fialová 04 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 5 =SB 07.97 0.157
9 Ema FeilhauerováEma Feilhauerová 05 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 4 PB 07.98 0.142
10 Adéla SochorováAdéla Sochorová 05 TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s.TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s. 3 =PB 08.01 0.184
11 Nikol PoláškováNikol Polášková 07 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 6 08.06 0.177
12 Jana PiškulováJana Piškulová 05 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 6 PB 08.09 0.189
13 Gabriela BřeznáGabriela Březná 05 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 2 08.11 0.219
14 Ema ProcházkováEma Procházková 07 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 2 08.11 0.168
15 Michaela BělunkováMichaela Bělunková 06 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 3 PB 08.15 0.144
16 Gabriela TobolováGabriela Tobolová 06 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 PB 08.16 0.140
17 Sára PavliduSára Pavlidu 05 TJ Sokol Velké MeziříčíTJ Sokol Velké Meziříčí 7 08.16 0.189
18 Adéla AlexováAdéla Alexová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 7 08.32 0.181

60 m - Ženy (Rozběh)

Postup: První 2 (Q) + 4 časy (q) do finále

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.92 Irina PRIVALOVA RUS 11.02.1993 Madrid (ESP)
WL 7.08 Marybeth SANT-PRICE USA 21.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 7.10 Michelle-Lee Ahye TTO 2016 Jablonec n. N.
Rozběh 1 (Thu, 3.2.2022 - 17:12) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Ponte Ajla DelPonte Ajla Del 96 SwitzerlandSwitzerland 4 SB 07.27 Q 0.157
2 Jamile SamuelJamile Samuel 92 NetherlandsNetherlands 3 SB 07.40 Q 0.154
3 Viktória ForsterViktória Forster 02 SlovakiaSlovakia 8 PB 07.41 q 0.166
4 Nikola BendováNikola Bendová 99 Czech RepublicCzech Republic 5 07.46 0.193
5 Natálie KožuškaničováNatálie Kožuškaničová 01 Czech RepublicCzech Republic 2 PB 07.47 0.157
6 Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer 93 DenmarkDenmark 6 07.47 0.177
7 Marcela PírkováMarcela Pírková 96 Czech RepublicCzech Republic 7 07.51 0.157
8 Johana KaiserováJohana Kaiserová 00 Czech RepublicCzech Republic 1 07.60 0.182
Total 8 racers
Rozběh 2 (Thu, 3.2.2022 - 17:18) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Molly ScottMolly Scott 99 IrelandIreland 4 07.25 Q 0.172
2 der Weken Patrizia vander Weken Patrizia van 99 LuxembourgLuxembourg 3 =NR 07.26 Q 0.172
3 Rafalia Spanoudaki-ChatzirigaRafalia Spanoudaki-Chatziriga 94 GreeceGreece 2 SB 07.29 q 0.123
4 Klára SeidlováKlára Seidlová 94 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 07.40 q 0.138
5 Monika WeigertováMonika Weigertová 92 SlovakiaSlovakia 6 07.42 q 0.194
6 Eva KubíčkováEva Kubíčková 03 Czech RepublicCzech Republic 1 =PB 07.47 0.166
7 Magdalena LindnerMagdalena Lindner 00 AustriaAustria 7 07.52 0.190
8 Karolína MaňasováKarolína Maňasová 03 Czech RepublicCzech Republic 8 07.55 0.175
Total 8 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Molly ScottMolly Scott 99 IrelandIreland 4 07.25 Q 0.172
2 der Weken Patrizia vander Weken Patrizia van 99 LuxembourgLuxembourg 3 =NR 07.26 Q 0.172
3 Ponte Ajla DelPonte Ajla Del 96 SwitzerlandSwitzerland 4 SB 07.27 Q 0.157
4 Rafalia Spanoudaki-ChatzirigaRafalia Spanoudaki-Chatziriga 94 GreeceGreece 2 SB 07.29 q 0.123
5 Klára SeidlováKlára Seidlová 94 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 07.40 q 0.138
6 Jamile SamuelJamile Samuel 92 NetherlandsNetherlands 3 SB 07.40 Q 0.154
7 Viktória ForsterViktória Forster 02 SlovakiaSlovakia 8 PB 07.41 q 0.166
8 Monika WeigertováMonika Weigertová 92 SlovakiaSlovakia 6 07.42 q 0.194
9 Nikola BendováNikola Bendová 99 Czech RepublicCzech Republic 5 07.46 0.193
10 Eva KubíčkováEva Kubíčková 03 Czech RepublicCzech Republic 1 =PB 07.47 0.166
11 Natálie KožuškaničováNatálie Kožuškaničová 01 Czech RepublicCzech Republic 2 PB 07.47 0.157
12 Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer 93 DenmarkDenmark 6 07.47 0.177
13 Marcela PírkováMarcela Pírková 96 Czech RepublicCzech Republic 7 07.51 0.157
14 Magdalena LindnerMagdalena Lindner 00 AustriaAustria 7 07.52 0.190
15 Karolína MaňasováKarolína Maňasová 03 Czech RepublicCzech Republic 8 07.55 0.175
16 Johana KaiserováJohana Kaiserová 00 Czech RepublicCzech Republic 1 07.60 0.182

60 m - Žákyně

(Thu, 3.2.2022 - 15:10) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Kateřina SalvováKateřina Salvová 10 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 2 PB 08.39 0.142
2 Natálie ŠtelbackáNatálie Štelbacká 09 TJ TŽ TřinecTJ TŽ Třinec 5 PB 08.47 0.152
3 Michaela MinistrováMichaela Ministrová 09 Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s. 6 PB 08.53 0.190
4 Barbora MáchováBarbora Máchová 09 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 4 08.54 0.384
5 Barbora HrbáčkováBarbora Hrbáčková 09 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 8 PB 08.67 0.174
6 Elena NovákováElena Nováková 10 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 7 PB 08.70 0.196
7 Agáta HolubováAgáta Holubová 09 Atletický klub Emila Zátopka KopřivniceAtletický klub Emila Zátopk... 1 =PB 08.94 0.288
8 Lenka TrombikováLenka Trombiková 10 TJ TŽ TřinecTJ TŽ Třinec 3 09.13 0.194
Total 8 racers

200 m - Muži (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 19.92 Frank FREDERICKS NAM 18.02.1996 Liévin (FRA)
WL 20.27 Matthew BOLING USA 28.01.2022 Randal Tyson Indoor Center, Fayetteville, AR (USA)
MR 21.02 Jiří Polák CZE 2021 Ostrava
Běh 1 (Thu, 3.2.2022 - 16:00) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Jakub BendaJakub Benda 00 SlovakiaSlovakia 5 SB 22.13 0.165
2 Lukáš ŠebíkLukáš Šebík 00 PSK Olymp Praha, z.s.PSK Olymp Praha, z.s. 6 22.30 0.161
3 Tomas GrajcaríkTomas Grajcarík 04 SlovakiaSlovakia 3 PB 22.47 0.158
Tomáš LisákTomáš Lisák 03 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 DNS
Total 4 racers
Běh 2 (Thu, 3.2.2022 - 16:05) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Lukáš SoukalLukáš Soukal 03 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 5 PB 22.04 0.283
2 Jakub HolecJakub Holec 03 Atletika Stará Boleslav, z.s.Atletika Stará Boleslav, z.s. 6 PB 22.34 0.185
3 Šimon KratochvílŠimon Kratochvíl 04 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 4 22.61 0.150
4 Petr HudečekPetr Hudeček 05 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 3 SB 22.63 0.180
Total 4 racers
Běh 3 (Thu, 3.2.2022 - 16:10) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Kryštof PrůšaKryštof Průša 02 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 6 PB 22.65 0.158
2 Matěj KábeleMatěj Kábele 04 AC PardubiceAC Pardubice 5 PB 22.92 0.169
3 Ondřej LoupalOndřej Loupal 06 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 3 PB 23.24 0.183
Marek KrňanskýMarek Krňanský 03 TJ Nová Včelnice, z.s.TJ Nová Včelnice, z.s. 4 DNS
Total 4 racers
Běh A (Thu, 3.2.2022 - 18:46) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Taymir BurnetTaymir Burnet 92 NetherlandsNetherlands 6 PB 20.92 0.222
2 Jan JirkaJan Jirka 93 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 21.01 0.222
3 Ján VolkoJán Volko 96 SlovakiaSlovakia 4 SB 21.05 0.147
4 Jiří KubešJiří Kubeš 95 Czech RepublicCzech Republic 3 SB 21.63 0.190
Total 4 racers
Běh B (Thu, 3.2.2022 - 18:40) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Tomáš NěmejcTomáš Němejc 00 Czech RepublicCzech Republic 5 MR 20.87 0.160
2 Eduard KubelíkEduard Kubelík 02 Czech RepublicCzech Republic 4 SB 20.98 0.128
3 Jiří PolákJiří Polák 98 Czech RepublicCzech Republic 6 =SB 21.11 0.170
4 Przemysław KozlowskiPrzemysław Kozlowski 98 PolandPoland 3 21.48 0.218
Total 4 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Tomáš NěmejcTomáš Němejc 00 Czech RepublicCzech Republic 5 MR 20.87 0.160
2 Taymir BurnetTaymir Burnet 92 NetherlandsNetherlands 6 PB 20.92 0.222
3 Eduard KubelíkEduard Kubelík 02 Czech RepublicCzech Republic 4 SB 20.98 0.128
4 Jan JirkaJan Jirka 93 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 21.01 0.222
5 Ján VolkoJán Volko 96 SlovakiaSlovakia 4 SB 21.05 0.147
6 Jiří PolákJiří Polák 98 Czech RepublicCzech Republic 6 =SB 21.11 0.170
7 Przemysław KozlowskiPrzemysław Kozlowski 98 PolandPoland 3 21.48 0.218
8 Jiří KubešJiří Kubeš 95 Czech RepublicCzech Republic 3 SB 21.63 0.190
9 Lukáš SoukalLukáš Soukal 03 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 5 PB 22.04 0.283
10 Jakub BendaJakub Benda 00 SlovakiaSlovakia 5 SB 22.13 0.165
11 Lukáš ŠebíkLukáš Šebík 00 PSK Olymp Praha, z.s.PSK Olymp Praha, z.s. 6 22.30 0.161
12 Jakub HolecJakub Holec 03 Atletika Stará Boleslav, z.s.Atletika Stará Boleslav, z.s. 6 PB 22.34 0.185
13 Tomas GrajcaríkTomas Grajcarík 04 SlovakiaSlovakia 3 PB 22.47 0.158
14 Šimon KratochvílŠimon Kratochvíl 04 TJ Sokol Kolín-atletikaTJ Sokol Kolín-atletika 4 22.61 0.150
15 Petr HudečekPetr Hudeček 05 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 3 SB 22.63 0.180
16 Kryštof PrůšaKryštof Průša 02 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 6 PB 22.65 0.158
17 Matěj KábeleMatěj Kábele 04 AC PardubiceAC Pardubice 5 PB 22.92 0.169
18 Ondřej LoupalOndřej Loupal 06 TJ Spartak Třebíč, spolekTJ Spartak Třebíč, spolek 3 PB 23.24 0.183
Tomáš LisákTomáš Lisák 03 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 DNS
Marek KrňanskýMarek Krňanský 03 TJ Nová Včelnice, z.s.TJ Nová Včelnice, z.s. 4 DNS

200 m - Ženy (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 21.87 Merlene OTTEY JAM 13.02.1993 Liévin (FRA)
WL 22.68 Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 29.01.2022 South Carolina Indoor T&F Complex, Columbia, SC (USA)
MR 23.83 Adéla Novotná CZE 2020 Ostrava
Běh 1 (Thu, 3.2.2022 - 15:45) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Ina HuemerIna Huemer 98 AustriaAustria 5 SB 24.07 0.185
2 Tereza LamačováTereza Lamačová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 3 24.35 0.187
3 Viktória StrýčkováViktória Strýčková 01 SlovakiaSlovakia 6 PB 24.75 0.167
Lucie MičunkováLucie Mičunková 02 Atletický klub Olomouc z.s.Atletický klub Olomouc z.s. 4 DNS
Total 4 racers
Běh 2 (Thu, 3.2.2022 - 15:50) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Karolína MitanováKarolína Mitanová 04 AC Slovácká Slavia Uherské HradištěAC Slovácká Slavia Uherské ... 5 SB 24.77 0.198
2 Anna CagašováAnna Cagašová 04 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 6 25.50 0.206
3 Jana PiškulováJana Piškulová 05 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 4 PB 25.56 0.179
4 Johana SuchánkováJohana Suchánková 05 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 3 25.89 0.145
Total 4 racers
Běh 3 (Thu, 3.2.2022 - 15:55) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Veronika HutárkováVeronika Hutárková 04 AK Olymp Brno, spolekAK Olymp Brno, spolek 6 PB 25.18 0.187
2 Andrea NěmcováAndrea Němcová 05 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 5 25.75 0.147
3 Nikola JežkováNikola Ježková 01 TJ Nová Včelnice, z.s.TJ Nová Včelnice, z.s. 3 PB 26.38 0.164
4 Adéla AlexováAdéla Alexová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 4 27.10 0.198
Total 4 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Ina HuemerIna Huemer 98 AustriaAustria 5 SB 24.07 0.185
2 Tereza LamačováTereza Lamačová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 3 24.35 0.187
3 Viktória StrýčkováViktória Strýčková 01 SlovakiaSlovakia 6 PB 24.75 0.167
4 Karolína MitanováKarolína Mitanová 04 AC Slovácká Slavia Uherské HradištěAC Slovácká Slavia Uherské ... 5 SB 24.77 0.198
5 Veronika HutárkováVeronika Hutárková 04 AK Olymp Brno, spolekAK Olymp Brno, spolek 6 PB 25.18 0.187
6 Anna CagašováAnna Cagašová 04 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 6 25.50 0.206
7 Jana PiškulováJana Piškulová 05 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 4 PB 25.56 0.179
8 Andrea NěmcováAndrea Němcová 05 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 5 25.75 0.147
9 Johana SuchánkováJohana Suchánková 05 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 3 25.89 0.145
10 Nikola JežkováNikola Ježková 01 TJ Nová Včelnice, z.s.TJ Nová Včelnice, z.s. 3 PB 26.38 0.164
11 Adéla AlexováAdéla Alexová 04 A. C. TEPO KladnoA. C. TEPO Kladno 4 27.10 0.198
Lucie MičunkováLucie Mičunková 02 Atletický klub Olomouc z.s.Atletický klub Olomouc z.s. 4 DNS

400 m - Muži (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 44.57 Kerron CLEMENT USA 12.03.2005 Fayetteville, AR (USA)
WL 45.37 Randolph ROSS USA 14.01.2022 Clemson Indoor Track & Field Complex, Clemson, SC (USA)
MR 46.11 Edino Steele JAM 2014 Praha
Běh A (Thu, 3.2.2022 - 17:31) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Carl BengtströmCarl Bengtström 00 SwedenSweden 6 46.42 0.183
2 Danylo DanylenkoDanylo Danylenko 94 UkraineUkraine 2 PB 46.67 0.178
3 Liemarvin BonevaciaLiemarvin Bonevacia 89 NetherlandsNetherlands 5 SB 46.67 0.192
4 Vít MüllerVít Müller 96 Czech RepublicCzech Republic 4 47.44 0.149
5 Rabah YousifRabah Yousif 86 United KingdomUnited Kingdom 3 SB 49.90 0.156
Split times:
Mark Bib Racer Time
20027Bengtström Carl (SWE)21.40
Total 5 racers
Běh B (Thu, 3.2.2022 - 17:24) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Edoardo ScottiEdoardo Scotti 00 ItalyItaly 5 PB 46.41 0.216
2 Michal DesenskýMichal Desenský 93 Czech RepublicCzech Republic 4 SB 47.14 0.172
3 Jochem DobberJochem Dobber 97 NetherlandsNetherlands 6 SB 47.26 0.234
4 Šimon BujnaŠimon Bujna 95 SlovakiaSlovakia 3 PB 47.33 0.170
Split times:
Mark Bib Racer Time
20030Scotti Edoardo (ITA)21.71
Total 4 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Edoardo ScottiEdoardo Scotti 00 ItalyItaly 5 PB 46.41 0.216
2 Carl BengtströmCarl Bengtström 00 SwedenSweden 6 46.42 0.183
3 Danylo DanylenkoDanylo Danylenko 94 UkraineUkraine 2 PB 46.67 0.178
4 Liemarvin BonevaciaLiemarvin Bonevacia 89 NetherlandsNetherlands 5 SB 46.67 0.192
5 Michal DesenskýMichal Desenský 93 Czech RepublicCzech Republic 4 SB 47.14 0.172
6 Jochem DobberJochem Dobber 97 NetherlandsNetherlands 6 SB 47.26 0.234
7 Šimon BujnaŠimon Bujna 95 SlovakiaSlovakia 3 PB 47.33 0.170
8 Vít MüllerVít Müller 96 Czech RepublicCzech Republic 4 47.44 0.149
9 Rabah YousifRabah Yousif 86 United KingdomUnited Kingdom 3 SB 49.90 0.156

400 m - Ženy (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 49.59 Jarmila KRATOCHVÍLOVÁ TCH 07.03.1982 Palazzo dello Sport, Milano (ITA)
WL 51.53 Lauren GALE CAN 29.01.2022 Boulder
MR 51.96 Zuzana Hejnová CZE 2017 Ostrava
Běh A (Thu, 3.2.2022 - 18:07) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Anna KielbasinskaAnna Kielbasinska 90 PolandPoland 5 WL 51.10 0.179
2 Lieke KlaverLieke Klaver 98 NetherlandsNetherlands 6 SB 51.66 0.193
3 Jessie KnightJessie Knight 94 United KingdomUnited Kingdom 3 SB 52.03 0.155
4 Lada VondrováLada Vondrová 99 Czech RepublicCzech Republic 4 SB 52.31 0.177
5 Martina HofmanováMartina Hofmanová 95 Czech RepublicCzech Republic 2 SB 54.09 0.160
Split times:
Mark Bib Racer Time
200222Klaver Lieke (NED)23.57
Total 5 racers
Běh B (Thu, 3.2.2022 - 18:00) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Corinna SchwabCorinna Schwab 99 GermanyGermany 5 MR 51.68 0.180
2 Maja ČirićMaja Čirić 89 SerbiaSerbia 4 NR 52.33 0.194
3 Nikoleta JíchováNikoleta Jíchová 00 Czech RepublicCzech Republic 3 PB 53.91 0.286
Susanne WalliSusanne Walli 96 AustriaAustria 6 DNS
Split times:
Mark Bib Racer Time
200219Schwab Corinna (GER)23.66
Total 4 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Anna KielbasinskaAnna Kielbasinska 90 PolandPoland 5 WL 51.10 0.179
2 Lieke KlaverLieke Klaver 98 NetherlandsNetherlands 6 SB 51.66 0.193
3 Corinna SchwabCorinna Schwab 99 GermanyGermany 5 MR 51.68 0.180
4 Jessie KnightJessie Knight 94 United KingdomUnited Kingdom 3 SB 52.03 0.155
5 Lada VondrováLada Vondrová 99 Czech RepublicCzech Republic 4 SB 52.31 0.177
6 Maja ČirićMaja Čirić 89 SerbiaSerbia 4 NR 52.33 0.194
7 Nikoleta JíchováNikoleta Jíchová 00 Czech RepublicCzech Republic 3 PB 53.91 0.286
8 Martina HofmanováMartina Hofmanová 95 Czech RepublicCzech Republic 2 SB 54.09 0.160
Susanne WalliSusanne Walli 96 AustriaAustria 6 DNS

800 m - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 1:42.67 Wilson KIPKETER DEN 09.03.1997 Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris (FRA)
WL 1:46.05 Bryce HOPPEL USA 29.01.2022 Armory Track, New York, NY (USA)
MR 1:46.38 Collins Kipruto KEN 2020 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 15:30) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Daniel KotyzaDaniel Kotyza 00 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 4 1:49.96
2 Jakub DudychaJakub Dudycha 05 AC Vysoké Mýto z.s.AC Vysoké Mýto z.s. 2 1:54.27
3 Kryštof HübnerKryštof Hübner 95 TJ Sokol Hradec KrálovéTJ Sokol Hradec Králové 6 1:54.50
4 Niklas Strohmayer-DanglNiklas Strohmayer-Dangl 02 AustriaAustria 3 PB 1:54.87
5 Jan OdehnalJan Odehnal 04 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 2 PB 1:55.05
6 Jan SýkoraJan Sýkora 92 TJ Dukla PrahaTJ Dukla Praha 5 SB 1:55.12
7 Marek KalousMarek Kalous 00 Atletický klub AHA Vyškov, z. s.Atletický klub AHA Vyškov, ... 3 PB 1:55.12
8 Petr BachanPetr Bachan 03 AC Slovácká Slavia Uherské HradištěAC Slovácká Slavia Uherské ... 5 PB 1:56.35
9 Petr LukšPetr Lukš 02 T. J. Sokol České BudějoviceT. J. Sokol České Budějovice 1 PB 1:57.97
10 Dominik VebrDominik Vebr 03 TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, z.s.TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, ... 4 PB 1:58.57
11 Ondřej GlozaOndřej Gloza 02 T. J. Sokol České BudějoviceT. J. Sokol České Budějovice 1 SB 2:00.15
Tadeáš PlačekTadeáš PlačekPACE 03 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 6 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
200110Plaček Tadeáš (UNIBR)25.91
400110Plaček Tadeáš (UNIBR)52.97
600110Plaček Tadeáš (UNIBR)1:20.57
Total 12 racers
(Thu, 3.2.2022 - 18:26) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Aurele VandeputteAurele Vandeputte 95 BelgiumBelgium 2 PB 1:47.41
2 Catalin TecuceanuCatalin Tecuceanu 99 RomaniaRomania 4 PB 1:47.43
3 Noah KibetNoah Kibet 04 KenyaKenya 3 PB 1:47.76
4 Thomas RandolphThomas Randolph 99 United KingdomUnited Kingdom 4 PB 1:48.11
5 Lukáš SymerskýLukáš Symerský 98 Czech RepublicCzech Republic 1 PB 1:48.49
6 Filip ŠnejdrFilip Šnejdr 95 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 1:48.68
7 Tomáš VystrkTomáš Vystrk 93 Czech RepublicCzech Republic 3 1:48.69
8 Lukáš HodboďLukáš Hodboď 96 Czech RepublicCzech Republic 5 1:48.87
9 Mevlüt ArasMevlüt Aras 04 TurkeyTurkey 2 1:49.15
Martin RůžičkaMartin RůžičkaPACE 95 Czech RepublicCzech Republic 6 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
200888Růžička Martin (CZE)25.52
400888Růžička Martin (CZE)52.13
60035Vandeputte Aurele (BEL)1:20.49
Total 10 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result
1 Aurele VandeputteAurele Vandeputte 95 BelgiumBelgium 2 PB 1:47.41
2 Catalin TecuceanuCatalin Tecuceanu 99 RomaniaRomania 4 PB 1:47.43
3 Noah KibetNoah Kibet 04 KenyaKenya 3 PB 1:47.76
4 Thomas RandolphThomas Randolph 99 United KingdomUnited Kingdom 4 PB 1:48.11
5 Lukáš SymerskýLukáš Symerský 98 Czech RepublicCzech Republic 1 PB 1:48.49
6 Filip ŠnejdrFilip Šnejdr 95 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 1:48.68
7 Tomáš VystrkTomáš Vystrk 93 Czech RepublicCzech Republic 3 1:48.69
8 Lukáš HodboďLukáš Hodboď 96 Czech RepublicCzech Republic 5 1:48.87
9 Mevlüt ArasMevlüt Aras 04 TurkeyTurkey 2 1:49.15
10 Daniel KotyzaDaniel Kotyza 00 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 4 1:49.96
11 Jakub DudychaJakub Dudycha 05 AC Vysoké Mýto z.s.AC Vysoké Mýto z.s. 2 1:54.27
12 Kryštof HübnerKryštof Hübner 95 TJ Sokol Hradec KrálovéTJ Sokol Hradec Králové 6 1:54.50
13 Niklas Strohmayer-DanglNiklas Strohmayer-Dangl 02 AustriaAustria 3 PB 1:54.87
14 Jan OdehnalJan Odehnal 04 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 2 PB 1:55.05
15 Jan SýkoraJan Sýkora 92 TJ Dukla PrahaTJ Dukla Praha 5 SB 1:55.12
15 Marek KalousMarek Kalous 00 Atletický klub AHA Vyškov, z. s.Atletický klub AHA Vyškov, ... 3 PB 1:55.12
17 Petr BachanPetr Bachan 03 AC Slovácká Slavia Uherské HradištěAC Slovácká Slavia Uherské ... 5 PB 1:56.35
18 Petr LukšPetr Lukš 02 T. J. Sokol České BudějoviceT. J. Sokol České Budějovice 1 PB 1:57.97
19 Dominik VebrDominik Vebr 03 TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, z.s.TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, ... 4 PB 1:58.57
20 Ondřej GlozaOndřej Gloza 02 T. J. Sokol České BudějoviceT. J. Sokol České Budějovice 1 SB 2:00.15
Tadeáš PlačekTadeáš PlačekPACE 03 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 6 DNF
Martin RůžičkaMartin RůžičkaPACE 95 Czech RepublicCzech Republic 6 DNF

800 m - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 1:55.82 Jolanda ČEPLAK SLO 03.03.2002 Ferry-Dusika-Halle, Wien (AUT)
WL 2:00.92 Brooke FELDMEIER USA 29.01.2022 Randal Tyson Indoor Center, Fayetteville, AR (USA)
MR 2:01.67 Jennifer Meadows GBR 2014 Praha
(Thu, 3.2.2022 - 15:20) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Lenka ČechováLenka Čechová 01 Atletika Stará Boleslav, z.s.Atletika Stará Boleslav, z.s. 4 PB 2:06.92
2 Jana MatějkováJana Matějková 99 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 6 PB 2:06.97
3 Vendula HlucháVendula Hluchá 97 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 2:10.76
4 Hana BorováHana Borová 04 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 2:10.97
5 Kateřina OsičkováKateřina Osičková 03 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 2 PB 2:11.63
6 Eliška ČechováEliška Čechová 01 Atletika Stará Boleslav, z.s.Atletika Stará Boleslav, z.s. 3 PB 2:12.18
7 Denisa FolkováDenisa Folková 01 AC Slovan Liberec, z.s.AC Slovan Liberec, z.s. 4 SB 2:12.26
8 Karolína FuksováKarolína Fuksová 98 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 1 PB 2:12.90
9 Anna ŠilhaváAnna Šilhavá 03 PSK Olymp Praha, z.s.PSK Olymp Praha, z.s. 1 PB 2:14.14
Kateřina HálováKateřina HálováPACE 81 Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s. 6 DNS
Split times:
Mark Bib Racer Time
200292Hluchá Vendula (VITKO)30.18
400292Hluchá Vendula (VITKO)1:01.84
600292Hluchá Vendula (VITKO)1:34.42
Total 10 racers

1500 m - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 3:31.04 Samuel TEFERA ETH 16.02.2019 Arena Birmingham, Birmingham (GBR)
WL 3:35.48 Josh KERR GBR 29.01.2022 Armory Track, New York, NY (USA)
MR 3:38.94 Elzan Bibić SRB 2020 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 17:45) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Elliot GilesElliot Giles 94 United KingdomUnited Kingdom 11 MR 3:35.93
2 Ismael DebjaniIsmael Debjani 90 BelgiumBelgium 9 NR 3:36.38
3 Ferdinand Kvan EdmanFerdinand Kvan Edman 93 NorwayNorway 6 PB 3:37.39
4 Simas BertašiusSimas Bertašius 93 LithuaniaLithuania 4 NR 3:38.32
5 Illai KarnavukhauIllai Karnavukhau 99 BelarusBelarus 1 NR 3:38.47
6 Piers CopelandPiers Copeland 98 United KingdomUnited Kingdom 7 SB 3:38.64
7 István SzögiIstván Szögi 95 HungaryHungary 8 SB 3:39.03
8 Elhassane MoujahidElhassane Moujahid 00 MoroccoMorocco 5 PB 3:39.57
9 Archie DavisArchie Davis 98 United KingdomUnited Kingdom 2 PB 3:40.28
10 Jan FrišJan Friš 95 Czech RepublicCzech Republic 10 SB 3:41.01
11 David NikolliDavid Nikolli 94 AlbaniaAlbania 3 SB 3:43.05
Adam CzerwińskiAdam CzerwińskiPACE 88 PolandPoland 12 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
400787Czerwiński Adam (POL)57.32
800787Czerwiński Adam (POL)1:55.89
120043Debjani Ismael (BEL)2:54.92
Total 12 racers

1500 m - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 3:53.09 Gudaf TSEGAY ETH 09.02.2021 Arena Stade Couvert, Liévin (FRA)
WL 4:02.12 Axumawit EMBAYE ETH 28.01.2022 Messehalle, Karlsruhe (GER)
MR 4:05.08 Lemlem Hailu ETH 2020 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 18:33) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Revee Walcott-NolanRevee Walcott-Nolan 95 United KingdomUnited Kingdom 5 PB 4:10.53
2 Adelle TraceyAdelle Tracey 93 United KingdomUnited Kingdom 3 PB 4:10.88
3 Sarah HealySarah Healy 01 IrelandIreland 2 PB 4:11.00
4 Diana MezuliáníkováDiana Mezuliáníková 92 Czech RepublicCzech Republic 7 PB 4:11.17
5 Nadia PowerNadia Power 98 IrelandIreland 6 PB 4:13.60
6 Vera HoffmannVera Hoffmann 96 LuxembourgLuxembourg 4 4:13.88
7 Kristiina MäkiKristiina Mäki 91 Czech RepublicCzech Republic 8 SB 4:13.92
8 Gréta VargaGréta Varga 03 HungaryHungary 1 SB 4:30.01
Aneta LemieszAneta LemieszPACE 81 PolandPoland 9 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
400889Lemiesz Aneta (POL)1:05.65
800889Lemiesz Aneta (POL)2:14.04
1200235Tracey Adelle (GBR)3:23.51
Total 9 racers

60 m překážek - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 7.29 Grant HOLLOWAY USA 24.02.2021 Gallur, Madrid (ESP)
WL 7.46 Trey CUNNINGHAM USA 28.01.2022 Sports Performance Center, Lubbock, TX (USA)
MR 7.51 Dayron Robles CUB 2014 Praha
(Thu, 3.2.2022 - 16:32) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Jiří ZedníčekJiří Zedníček 01 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 3 PB 08.02 0.140
2 Matej BaluchMatej Baluch 00 SlovakiaSlovakia 4 PB 08.02 0.182
3 Marek KretMarek Kret 01 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 5 PB 08.12 0.163
4 Kryštof PospíšilKryštof Pospíšil 00 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 7 SB 08.41 0.149
5 Václav ValachVáclav Valach 01 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 2 08.58 0.145
Jan VojtekJan Vojtek 99 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 6 DNS
Total 6 racers

60 m překážek - Ženy (Finále)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 7.68 Susanna KALLUR SWE 10.02.2008 Karlsruhe (GER)
WL 7.81 Kendra HARRISON USA 14.01.2022 Clemson Indoor Track & Field Complex, Clemson, SC (USA)
MR 7.89 Tiffany Porter GBR 2016 Jablonec n. N.
Finále (Thu, 3.2.2022 - 17:38) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Helena JiranováHelena Jiranová 95 Czech RepublicCzech Republic 5 PB 08.03 0.130
2 Mette GraversgaardMette Graversgaard 95 DenmarkDenmark 4 08.08 0.163
3 Lazzaro Elisa Maria DiLazzaro Elisa Maria Di 98 ItalyItaly 6 =PB 08.11 0.142
4 Viktoria ForsterViktoria Forster 02 SlovakiaSlovakia 1 PB 08.25 0.117
5 Klaudia WojtunikKlaudia Wojtunik 99 PolandPoland 3 08.26 0.162
6 Stanislava ŠkvarkováStanislava Škvarková 96 SlovakiaSlovakia 7 08.32 0.184
7 Tereza VokálováTereza Vokálová 98 Czech RepublicCzech Republic 2 PB 08.33 0.147
8 Markéta ŠtolováMarkéta Štolová 00 Czech RepublicCzech Republic 8 08.45 0.161
Total 8 racers

60 m překážek - Ženy (Rozběh)

Postup: První 2 (Q) + 4 časy (q) do finále

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 7.68 Susanna KALLUR SWE 10.02.2008 Karlsruhe (GER)
WL 7.81 Kendra HARRISON USA 14.01.2022 Clemson Indoor Track & Field Complex, Clemson, SC (USA)
MR 7.89 Tiffany Porter GBR 2016 Jablonec n. N.
Rozběh 1 (Thu, 3.2.2022 - 16:15) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Mette GraversgaardMette Graversgaard 95 DenmarkDenmark 4 08.09 Q 0.149
2 Lazzaro Elisa Maria DiLazzaro Elisa Maria Di 98 ItalyItaly 5 PB 08.11 Q 0.136
3 Markéta ŠtolováMarkéta Štolová 00 Czech RepublicCzech Republic 6 08.33 q 0.157
4 Tereza VokálováTereza Vokálová 98 Czech RepublicCzech Republic 3 SB 08.36 q 0.159
5 Pauline LettPauline Lett 91 FranceFrance 7 SB 08.39 0.173
6 Andrea ZabloudilováAndrea Zabloudilová 01 Czech RepublicCzech Republic 8 SB 08.57 0.200
7 Natálie KřížkováNatálie Křížková 03 Czech RepublicCzech Republic 2 PB 08.76 0.140
Total 7 racers
Rozběh 2 (Thu, 3.2.2022 - 16:23) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Helena JiranováHelena Jiranová 95 Czech RepublicCzech Republic 4 08.09 Q 0.143
2 Klaudia WojtunikKlaudia Wojtunik 99 PolandPoland 6 08.25 Q 0.176
3 Stanislava ŠkvarkováStanislava Škvarková 96 SlovakiaSlovakia 5 08.29 q 0.189
4 Viktoria ForsterViktoria Forster 02 SlovakiaSlovakia 2 08.37 q 0.161
5 Nicoleta TurnerováNicoleta Turnerová 00 Czech RepublicCzech Republic 8 PB 08.39 0.177
6 Gréta KerekesGréta Kerekes 92 HungaryHungary 3 SB 08.39 0.148
7 Kateřina KodrováKateřina Kodrová 93 Czech RepublicCzech Republic 1 08.55 0.165
8 Sarah QuinnSarah Quinn 98 IrelandIreland 7 08.61 0.159
Total 8 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result Reaction
1 Helena JiranováHelena Jiranová 95 Czech RepublicCzech Republic 4 08.09 Q 0.143
2 Mette GraversgaardMette Graversgaard 95 DenmarkDenmark 4 08.09 Q 0.149
3 Lazzaro Elisa Maria DiLazzaro Elisa Maria Di 98 ItalyItaly 5 PB 08.11 Q 0.136
4 Klaudia WojtunikKlaudia Wojtunik 99 PolandPoland 6 08.25 Q 0.176
5 Stanislava ŠkvarkováStanislava Škvarková 96 SlovakiaSlovakia 5 08.29 q 0.189
6 Markéta ŠtolováMarkéta Štolová 00 Czech RepublicCzech Republic 6 08.33 q 0.157
7 Tereza VokálováTereza Vokálová 98 Czech RepublicCzech Republic 3 SB 08.36 q 0.159
8 Viktoria ForsterViktoria Forster 02 SlovakiaSlovakia 2 08.37 q 0.161
9 Nicoleta TurnerováNicoleta Turnerová 00 Czech RepublicCzech Republic 8 PB 08.39 0.177
10 Pauline LettPauline Lett 91 FranceFrance 7 SB 08.39 0.173
11 Gréta KerekesGréta Kerekes 92 HungaryHungary 3 SB 08.39 0.148
12 Kateřina KodrováKateřina Kodrová 93 Czech RepublicCzech Republic 1 08.55 0.165
13 Andrea ZabloudilováAndrea Zabloudilová 01 Czech RepublicCzech Republic 8 SB 08.57 0.200
14 Sarah QuinnSarah Quinn 98 IrelandIreland 7 08.61 0.159
15 Natálie KřížkováNatálie Křížková 03 Czech RepublicCzech Republic 2 PB 08.76 0.140

4 x 400 m - Mix

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
MR 3:34.21 Jihomoravský kraj - juniors CZE 2020 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 16:40) official Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Club/Nationality Ln. Result Reaction
1 Kosina A., Osičková K., Šímová V., Plaček T. Kosina A., Osičková K., Šímová V., Plaček T. Jihomoravský krajJihomoravský kraj 4 3:35.25
2 Habarta T., Bachan P., Mitanová K., Fusková T. Habarta T., Bachan P., Mitanová K., Fusková T. Zlínský krajZlínský kraj 6 3:36.64
3 Brychta K., Hřebíček A., Škopová M., Dostálová A. Brychta K., Hřebíček A., Škopová M., Dostálová A. Olomoucký krajOlomoucký kraj 5 3:43.81
Total 3 racers

Skok o tyči - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 6.18 Armand DUPLANTIS SWE 15.02.2020 Emirates Arena, Glasgow (GBR)
WL 6.02 Armand DUPLANTIS SWE 28.01.2022 Messehalle, Karlsruhe (GER)
MR 6.03 Renaud Lavillenie FRA 2016 Jablonec n. N.
(Thu, 3.2.2022 - 14:00) official Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Ord. Result 4.12 4.32 4.52 4.62 4.72 4.82 4.89
1 Sebastian HajzlerSebastian Hajzler
Atletický klub AHA Vyškov, z. s.Atletický klub AHA Vyškov, ...
01 5 4.82 - - O XXO XXO XO XXX
2 Martin VaněkMartin Vaněk
SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s.
01 6 4.72 - O XXO - O - XXX
3 Ladislav SedláčekLadislav Sedláček
AC ČejkoviceAC Čejkovice
05 2 PB 4.72 O O O O XXO XXX
Total 3 racers

Skok o tyči - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 5.02 Jennifer SUHR USA 02.03.2013 Albuquerque, NM (USA)
WL 4.75 Sandi MORRIS USA 29.01.2022 Armory Track, New York, NY (USA)
MR 4.70 Tina Šutej SLO 2021 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 16:20) official Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Ord. Result 4.01 4.11 4.21 4.31 4.41 4.51 4.61 4.66 4.71 4.76
1 Iryna ZhukIryna Zhuk
BelarusBelarus
93 8 MR 4.71 - - - - O O XXO - O XXX
2 Tina ŠutejTina Šutej
SloveniaSlovenia
88 10 4.61 - - - - XO O O - XXX
3 Yarisley SilvaYarisley Silva
CubaCuba
87 9 4.51 - - - XO O O XXX
4 Amálie ŠvábíkováAmálie Švábíková
Czech RepublicCzech Republic
99 7 PB 4.51 - O O XO O XO XXX
5 Yana HladiychukYana Hladiychuk
UkraineUkraine
93 6 SB 4.41 - - XO O XO XXX
6 Agnieszka KaszubaAgnieszka Kaszuba
PolandPoland
98 3 4.21 XO O XXO XXX
7 Naama BernsteinNaama Bernstein
IsraelIsrael
93 4 4.11 - XO XXX
8 Nikola PöschlováNikola Pöschlová
Czech RepublicCzech Republic
98 2 SB 4.01 XO XXX
Zuzana PražákováZuzana Pražáková
Czech RepublicCzech Republic
97 1 NM XXX
Eleni-Klaoudia PólakEleni-Klaoudia Pólak
GreeceGreece
96 5 NM - - XXX
Total 10 racers

Skok daleký - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 8.79 Carl LEWIS USA 27.01.1984 New York, NY (USA)
WL 8.26 Simon EHAMMER SUI 29.01.2022 Stadium Jean-Pellez, Aubiére (FRA)
MR 8.04 Miltiadis Tentoglou GRE 2020 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 17:50) official Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Ord. Result Reg. result 1. 2. 3. 4. 5. 6.
1 Thobias MontlerThobias Montler
SwedenSweden
96 7 MR 8.21 7.94 7.71 X 794 X 7.77 8.21
2 Miltiadis TentoglouMiltiadis Tentoglou
GreeceGreece
98 8 MR 8.15 X 7.86 X 786 8.00 8.15 X
3 JuVaughn HarrisonJuVaughn Harrison
United StatesUnited States
99 5 SB 7.98 7.59 7.37 7.44 759 X 7.74 7.98
4 Maikel Yorges VidalMaikel Yorges Vidal
CubaCuba
00 4 PB 7.92 X X 7.82 782 7.75 7.88 7.92
5 Radek JuškaRadek Juška
Czech RepublicCzech Republic
93 6 7.82 7.23 7.47 7.82 782 7.80 7.40 7.54
6 Marko ČekoMarko Čeko
CroatiaCroatia
00 2 7.64 7.40 X X 740 7.54 7.64 X
7 Tomáš KratochvílTomáš Kratochvíl
Czech RepublicCzech Republic
02 3 7.10 6.66 7.08 5.72 708 6.97 6.69 7.10
8 Jakub BystroňJakub Bystroň
Czech RepublicCzech Republic
99 1 6.96 6.57 X 6.93 693 6.84 6.96 6.82
Total 8 racers

Skok daleký - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 7.37 Heike DRECHSLER GDR 13.02.1988 Wien (AUT)
WL 6.70 Florentina Costina IUSCO ROU 16.01.2022 Sala de Atletism, Bacau (ROU)
WL 6.70 María VICENTE ESP 15.01.2022 San Sebastián (ESP)
MR 6.35 Anasztázia Nguyen HUN 2019 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 16:27) official Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Ord. Result Reg. result 1. 2. 3. 4. 5. 6.
1 Tilde JohanssonTilde Johansson
SwedenSweden
01 9 6.29 X 6.29 X 629 6.15 X X
2 Michaela KučerováMichaela Kučerová
Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ...
92 8 PB 6.22 X X 6.22 622 6.18 X 6.18
3 Barbora HůlkováBarbora Hůlková
TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s.TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s.
01 7 5.79 5.74 5.79 5.73 579 5.53 5.59 5.64
4 Adéla LuzarováAdéla Luzarová
SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s.
01 5 5.53 5.23 5.53 5.38 553 5.29 5.34 5.52
5 Sára PavliduSára Pavlidu
TJ Sokol Velké MeziříčíTJ Sokol Velké Meziříčí
05 2 5.32 5.21 X 5.32 532 X 5.18 X
6 Martina SegečováMartina Segečová
SlovakiaSlovakia
03 1 5.31 X 5.31 X 531 5.25 X X
7 Justýna BrýdlováJustýna Brýdlová
AC Vysoké Mýto z.s.AC Vysoké Mýto z.s.
03 4 5.20 5.10 X X 510 4.87 5.14 5.20
Tereza SklenářováTereza Sklenářová
SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s.
03 6 DNS
Lucie PiskováLucie Pisková
SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s.
03 3 NM X X X - X X X
Total 9 racers

Trojskok - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 18.07 Hugues Fabrice ZANGO BUR 16.01.2021 Stadium Jean-Pellez, Aubiére (FRA)
WL 16.79 Andreas PANTAZIS GRE 28.01.2022 Messehalle, Karlsruhe (GER)
MR 17.32 Pedro Pablo Pichardo CUB 2014 Praha
(Thu, 3.2.2022 - 15:14) official Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Ord. Result Reg. result 1. 2. 3. 4. 5. 6.
1 Adrian SwiderskiAdrian Swiderski
PolandPoland
86 7 15.88 15.44 X 15.81 1581 15.88 X X
2 Ondřej VodákOndřej Vodák
VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno
98 9 SB 15.71 15.08 X 15.66 1566 13.64 15.52 15.71
3 Jiří VondráčekJiří Vondráček
Hvězda Pardubice z.s.Hvězda Pardubice z.s.
88 8 SB 15.54 X 15.54 X 1554 - - -
4 Tomáš HolýTomáš Holý
Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s.
96 6 PB 14.84 14.71 14.84 X 1484 X 14.71 14.38
5 Matouš PospíšilMatouš Pospíšil
AK ŠKODA PlzeňAK ŠKODA Plzeň
02 2 SB 14.28 14.28 13.71 - 1428 14.13 13.89 14.02
6 Tomáš KozmíkTomáš Kozmík
Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s.
02 4 14.18 14.18 13.88 14.03 1418 13.71 X X
7 Tomáš StachTomáš Stach
SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s.
01 1 SB 13.74 13.74 X X 1374 X X X
8 Lukáš BudíkLukáš Budík
TJ Jiskra OtrokoviceTJ Jiskra Otrokovice
03 3 13.66 X 13.66 X 1366 X 13.31 -
Pavel HalátekPavel Halátek
TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava
04 5 DNS
Total 9 racers

Trojskok - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 15.43 Yulimar ROJAS VEN 21.02.2020 Gallur, Madrid (ESP)
WL 14.62 Thea LAFOND DMA 22.01.2022 Convention Center, Albuquerque, NM (USA)
MR 12.62 Zuzana Ďurkechová SVK 2021 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 14:00) official Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. Name Born Ord. Result Reg. result 1. 2. 3. 4. 5. 6.
1 Zuzana ĎurkechovaZuzana Ďurkechova
SlovakiaSlovakia
97 7 SB 12.43 12.16 12.43 12.08 1243 12.03 12.31 12.36
2 Petra HarasimováPetra Harasimová
TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava
97 6 SB 12.29 X 12.23 X 1223 X 12.29 11.88
3 Lucie KrupicováLucie Krupicová
Atletika Poruba z.s.Atletika Poruba z.s.
01 5 SB 11.75 X 11.37 11.75 1175 11.74 11.74 11.70
4 Adéla SochorováAdéla Sochorová
TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s.TJ LIAZ Jablonec n/N., z.s.
05 4 PB 11.73 X X 11.73 1173 X 10.88 X
5 Victoria KuchmisterVictoria Kuchmister
TJ Jiskra OtrokoviceTJ Jiskra Otrokovice
03 2 11.55 10.46 X 11.55 1155 X 11.19 09.74
Total 5 racers

Vrh koulí 7,26kg - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 22.82 Ryan CROUSER USA 24.01.2021 Randal Tyson Indoor Center, Fayetteville, AR (USA)
WL 21.33 Turner WASHINGTON USA 14.01.2022 Northern Arizona-Skydome, Flagstaff, AZ (USA)
MR 21.88 Konrad Bukowiecki POL 2020 Ostrava
(Thu, 3.2.2022 - 17:55) official Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. Name Born Ord. Result 1. 2. 3. 4. 5. 6.
1 Michal HaratykMichal Haratyk
PolandPoland
92 6 SB 20.79 19.83 19.98 20.79 2079 20.59 X 20.45
2 Mesud PezerMesud Pezer
Bosnia And HerzegovinaBosnia And Herzegovina
94 5 SB 20.51 19.78 20.29 20.22 2029 20.28 20.51 20.35
3 Andrei Rares ToaderAndrei Rares Toader
RomaniaRomania
97 1 SB 20.35 20.03 20.13 19.90 2013 20.16 X 20.35
4 Tomáš StaněkTomáš Staněk
Czech RepublicCzech Republic
91 7 20.11 20.11 X 20.06 2011 X 19.48 X
5 Jakub SzyszkowskiJakub Szyszkowski
PolandPoland
91 2 SB 19.75 19.56 19.75 19.64 1975 X X X
6 Simon BayerSimon Bayer
GermanyGermany
95 3 19.73 X 19.73 X 1973 X X X
7 Franck ElembaFranck Elemba
CongoCongo
90 4 SB 19.40 X 19.40 X 1940 X X X
Total 7 racers