Back

 / 2. kolo MaS družstev dorostu a juniorů – GIGANT

Olomouc (25. 5. 2019)

800 m - Junioři (Běh)

Běh 01 (Sat, 25.5.2019 - 11:45) official Photo finish Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Marek KalousMarek Kalous 00 Atletický klub Hodonín,z.s.Atletický klub Hodonín,z.s. 9 1:55.21
2 Jakub StibalJakub Stibal 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 1 1:55.81
3 Petr ŽďáraPetr Žďára 02 AK KroměřížAK Kroměříž 2 1:56.22
4 Leonardt HorákLeonardt Horák 00 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 1:59.22
5 Patrik StankovPatrik Stankov 02 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s.TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 7 1:59.61
6 Tobiáš SkýpalaTobiáš Skýpala 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 3 1:59.98
7 Václav VandrovecVáclav Vandrovec 01 Sportovní klub Přerov 1908 z.s.Sportovní klub Přerov 1908 ... 5 2:00.29
8 Marek SpilkaMarek Spilka 01 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s.TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 8 2:02.66
MS Jan VeličkaJan Velička 01 Atletický klub Havířov, z.s.Atletický klub Havířov, z.s. 6 1:59.44
Total 9 racers
Běh 02 (Sat, 25.5.2019 - 11:45) official Photo finish Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Michal TešnarMichal Tešnar 01 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 3 2:04.36
2 Lukáš VíchaLukáš Vícha 02 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 2 2:04.74
3 Michal ŠmídaMichal Šmída 01 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 4 2:05.83
4 Kryštof ŠípekKryštof Šípek 02 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 5 2:07.49
5 Jakub KonderlaJakub Konderla 01 TJ TŽ TřinecTJ TŽ Třinec 8 2:18.01
6 Martin KadalaMartin Kadala 01 Sportovní klub Přerov 1908 z.s.Sportovní klub Přerov 1908 ... 7 2:18.19
7 Marek KrišicaMarek Krišica 02 TJ TŽ TřinecTJ TŽ Třinec 9 2:19.12
MS Pavel LenomarPavel Lenomar 02 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 1 2:02.83
Total 8 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result
1 Marek KalousMarek Kalous 00 Atletický klub Hodonín,z.s.Atletický klub Hodonín,z.s. 9 1:55.21
2 Jakub StibalJakub Stibal 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 1 1:55.81
3 Petr ŽďáraPetr Žďára 02 AK KroměřížAK Kroměříž 2 1:56.22
4 Leonardt HorákLeonardt Horák 00 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 4 1:59.22
5 Jan VeličkaJan Velička 01 Atletický klub Havířov, z.s.Atletický klub Havířov, z.s. 6 1:59.44
6 Patrik StankovPatrik Stankov 02 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s.TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 7 1:59.61
7 Tobiáš SkýpalaTobiáš Skýpala 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 3 1:59.98
8 Václav VandrovecVáclav Vandrovec 01 Sportovní klub Přerov 1908 z.s.Sportovní klub Přerov 1908 ... 5 2:00.29
9 Marek SpilkaMarek Spilka 01 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s.TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 8 2:02.66
10 Pavel LenomarPavel Lenomar 02 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 1 2:02.83
11 Michal TešnarMichal Tešnar 01 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 3 2:04.36
12 Lukáš VíchaLukáš Vícha 02 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 2 2:04.74
13 Michal ŠmídaMichal Šmída 01 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 4 2:05.83
14 Kryštof ŠípekKryštof Šípek 02 VSK Univerzita BrnoVSK Univerzita Brno 5 2:07.49
15 Jakub KonderlaJakub Konderla 01 TJ TŽ TřinecTJ TŽ Třinec 8 2:18.01
16 Martin KadalaMartin Kadala 01 Sportovní klub Přerov 1908 z.s.Sportovní klub Přerov 1908 ... 7 2:18.19
17 Marek KrišicaMarek Krišica 02 TJ TŽ TřinecTJ TŽ Třinec 9 2:19.12

800 m - Dorostenci (Finále)

Finále (Sat, 25.5.2019 - 11:35) official Photo finish Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Jakub GrégrJakub Grégr 02 Atletický klub Olomouc z.s.Atletický klub Olomouc z.s. 4 1:58.27
2 Matěj EliášMatěj Eliáš 03 TJ Jiskra OtrokoviceTJ Jiskra Otrokovice 5 2:00.58
3 Štěpán ŠeděnkaŠtěpán Šeděnka 02 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 3 2:05.61
4 Milan ChaloupkaMilan Chaloupka 02 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 6 2:06.95
5 Petr VokounPetr Vokoun 03 Atletický klub Hodonín,z.s.Atletický klub Hodonín,z.s. 7 2:08.36
6 Adam FeranecAdam Feranec 02 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 1 2:09.12
7 Jan StaněkJan Staněk 03 TJ Jiskra OtrokoviceTJ Jiskra Otrokovice 2 2:10.17
8 Jakub KošťálJakub Košťál 03 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 8 2:11.69
Total 8 racers

800 m - Juniorky (Běh)

Běh 01 (Sat, 25.5.2019 - 11:25) official Photo finish Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Julie ČervinkováJulie Červinková 01 Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s. 4 2:17.90
2 Lucie FilipováLucie Filipová 00 AK Olymp Brno, spolek AAK Olymp Brno, spolek A 3 2:19.57
3 Adéla DostálováAdéla Dostálová 03 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 2 2:20.07
4 Adéla KoláčkováAdéla Koláčková 01 AK Olymp Brno, spolek AAK Olymp Brno, spolek A 5 2:20.49
5 Veronika LavrinčíkováVeronika Lavrinčíková 01 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 7 2:21.04
6 Viktorie PetlachováViktorie Petlachová 03 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 8 2:24.73
7 Martina DrásalováMartina Drásalová 01 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 6 2:26.33
8 Johana BierskáJohana Bierská 03 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 1 2:31.42
Total 8 racers
Běh 02 (Sat, 25.5.2019 - 11:25) official Photo finish Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Elena DuškováElena Dušková 01 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 1 2:14.57
2 Anna Kateřina HorováAnna Kateřina Horová 01 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 4 2:29.18
3 Leona MihalíkováLeona Mihalíková 03 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 7 2:29.69
4 Sára SmilkováSára Smilková 01 Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s. 3 2:29.72
5 Anna KuchtíkováAnna Kuchtíková 01 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 6 2:30.26
6 Veronika PopelkováVeronika Popelková 01 AK Olymp Brno, spolek AAK Olymp Brno, spolek A 2 2:32.23
7 Natálie DudováNatálie Dudová 02 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 8 2:53.72
MS Veronika SvobodováVeronika Svobodová 03 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 5 2:28.64
Total 8 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result
1 Elena DuškováElena Dušková 01 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 1 2:14.57
2 Julie ČervinkováJulie Červinková 01 Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s. 4 2:17.90
3 Lucie FilipováLucie Filipová 00 AK Olymp Brno, spolek AAK Olymp Brno, spolek A 3 2:19.57
4 Adéla DostálováAdéla Dostálová 03 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 2 2:20.07
5 Adéla KoláčkováAdéla Koláčková 01 AK Olymp Brno, spolek AAK Olymp Brno, spolek A 5 2:20.49
6 Veronika LavrinčíkováVeronika Lavrinčíková 01 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 7 2:21.04
7 Viktorie PetlachováViktorie Petlachová 03 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 8 2:24.73
8 Martina DrásalováMartina Drásalová 01 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 6 2:26.33
9 Veronika SvobodováVeronika Svobodová 03 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 5 2:28.64
10 Anna Kateřina HorováAnna Kateřina Horová 01 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 4 2:29.18
11 Leona MihalíkováLeona Mihalíková 03 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 7 2:29.69
12 Sára SmilkováSára Smilková 01 Atletický klub Zlín, z.s.Atletický klub Zlín, z.s. 3 2:29.72
13 Anna KuchtíkováAnna Kuchtíková 01 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 6 2:30.26
14 Johana BierskáJohana Bierská 03 AK Šternberk z.s.AK Šternberk z.s. 1 2:31.42
15 Veronika PopelkováVeronika Popelková 01 AK Olymp Brno, spolek AAK Olymp Brno, spolek A 2 2:32.23
16 Natálie DudováNatálie Dudová 02 TJ Lokomotiva BřeclavTJ Lokomotiva Břeclav 8 2:53.72

800 m - Dorostenky (Finále)

Finále (Sat, 25.5.2019 - 11:15) official Photo finish Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Anna ZemaníkováAnna Zemaníková 02 SSK Vítkovice, z.s.SSK Vítkovice, z.s. 1 2:18.70
2 Hana KielarováHana Kielarová 03 AK Olymp Brno, spolekAK Olymp Brno, spolek 2 2:22.19
3 Klára NingerováKlára Ningerová 03 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s.TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 3 2:22.48
4 Victoria KuchmisterVictoria Kuchmister 03 TJ Jiskra OtrokoviceTJ Jiskra Otrokovice 5 2:26.43
5 Adéla PohlováAdéla Pohlová 02 ASK BlanskoASK Blansko 4 2:27.97
6 Karolína KleiblováKarolína Kleiblová 02 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 6 2:30.39
7 Zuzana SmejkalováZuzana Smejkalová 03 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 8 2:36.45
8 Vendula KamenickáVendula Kamenická 02 AK Olymp Brno, spolekAK Olymp Brno, spolek 10 2:37.03
9 Martina RuttkayováMartina Ruttkayová 03 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 9 2:37.17
10 Katharina SchmidKatharina Schmid 03 AC Moravská Slavia Brno, spolekAC Moravská Slavia Brno, sp... 7 2:47.06
Total 10 racers