Back

 / Czech Indoor Gala (WAIT Silver)

Ostrava (3. 2. 2021)

1500 m - Muži

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 3:31.04 Samuel TEFERA ETH 16.02.2019 Arena Birmingham, Birmingham (GBR)
WL 3:37.55 István SZÖGI HUN 30.01.2021 Dusika-Halle, Wien (AUT)
MR 3:38.94 Elzan Bibić SRB 2020 Ostrava
(Wed, 3.2.2021 - 16:40) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Jan KunčickýJan Kunčický 99 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 5 PB 3:56.52
2 Matěj EliášMatěj Eliáš 03 Atletika Holešov, z.s.Atletika Holešov, z.s. 3 PB 3:56.94
3 Adam ZenklAdam Zenkl 95 AC Vysoké Mýto z.s.AC Vysoké Mýto z.s. 8 3:57.38
4 Michal HrochMichal Hroch 03 Atletický klub Olomouc z.s.Atletický klub Olomouc z.s. 2 PB 3:58.63
5 Marek UvizlMarek Uvizl 92 Sportovní klub Studenec. z.s.Sportovní klub Studenec. z.s. 6 PB 3:59.00
6 Štěpán KurišŠtěpán Kuriš 98 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 7 SB 4:02.11
7 Philippe CarpentierPhilippe Carpentier 02 AK ŠKODA PlzeňAK ŠKODA Plzeň 4 SB 4:06.52
8 Ondřej VáchalOndřej Váchal 94 MÍLAŘI DomažliceMÍLAŘI Domažlice 1 SB 4:10.30
Split times:
Mark Bib Racer Time
400206Zenkl Adam (VMYTO)1:03.94
800206Zenkl Adam (VMYTO)2:08.42
1200206Zenkl Adam (VMYTO)3:11.06
Total 8 racers
(Wed, 3.2.2021 - 18:45) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 István SzögiIstván Szögi 95 HungaryHungary 13 3:39.28
2 Charel GrethenCharel Grethen 92 LuxembourgLuxembourg 8 NR 3:39.49
3 Filip SasínekFilip Sasínek 96 Czech RepublicCzech Republic 11 PB 3:39.75
4 Azeddine HabzAzeddine Habz 93 FranceFrance 7 PB 3:40.11
5 Jan FrišJan Friš 95 Czech RepublicCzech Republic 10 PB 3:40.38
6 Adam CzerwińskiAdam Czerwiński 88 PolandPoland 6 PB 3:42.90
7 Andreas LindgreenAndreas Lindgreen 98 DenmarkDenmark 3 PB 3:43.16
8 Szymon ŻywkoSzymon Żywko 99 PolandPoland 1 PB 3:43.75
9 Artem AlfimovArtem Alfimov 98 UkraineUkraine 2 PB 3:44.03
10 Stijn BaetenStijn Baeten 94 BelgiumBelgium 12 3:44.41
11 Andréas DimitrákisAndréas Dimitrákis 90 GreeceGreece 9 3:48.30
12 Riel Robin VanRiel Robin Van 43 NetherlandsNetherlands 4 SB 3:51.65
13 Daniel KotyzaDaniel Kotyza 00 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 4:01.15
Hakim SalehHakim SalehPACE 96 Czech RepublicCzech Republic 14 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
400178Saleh Hakim (CZE)57.83
800178Saleh Hakim (CZE)1:58.77
1200229Sasínek Filip (CZE)2:57.34
Total 14 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result
1 István SzögiIstván Szögi 95 HungaryHungary 13 3:39.28
2 Charel GrethenCharel Grethen 92 LuxembourgLuxembourg 8 NR 3:39.49
3 Filip SasínekFilip Sasínek 96 Czech RepublicCzech Republic 11 PB 3:39.75
4 Azeddine HabzAzeddine Habz 93 FranceFrance 7 PB 3:40.11
5 Jan FrišJan Friš 95 Czech RepublicCzech Republic 10 PB 3:40.38
6 Adam CzerwińskiAdam Czerwiński 88 PolandPoland 6 PB 3:42.90
7 Andreas LindgreenAndreas Lindgreen 98 DenmarkDenmark 3 PB 3:43.16
8 Szymon ŻywkoSzymon Żywko 99 PolandPoland 1 PB 3:43.75
9 Artem AlfimovArtem Alfimov 98 UkraineUkraine 2 PB 3:44.03
10 Stijn BaetenStijn Baeten 94 BelgiumBelgium 12 3:44.41
11 Andréas DimitrákisAndréas Dimitrákis 90 GreeceGreece 9 3:48.30
12 Riel Robin VanRiel Robin Van 43 NetherlandsNetherlands 4 SB 3:51.65
13 Jan KunčickýJan Kunčický 99 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 5 PB 3:56.52
14 Matěj EliášMatěj Eliáš 03 Atletika Holešov, z.s.Atletika Holešov, z.s. 3 PB 3:56.94
15 Adam ZenklAdam Zenkl 95 AC Vysoké Mýto z.s.AC Vysoké Mýto z.s. 8 3:57.38
16 Michal HrochMichal Hroch 03 Atletický klub Olomouc z.s.Atletický klub Olomouc z.s. 2 PB 3:58.63
17 Marek UvizlMarek Uvizl 92 Sportovní klub Studenec. z.s.Sportovní klub Studenec. z.s. 6 PB 3:59.00
18 Daniel KotyzaDaniel Kotyza 00 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 4:01.15
19 Štěpán KurišŠtěpán Kuriš 98 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 7 SB 4:02.11
20 Philippe CarpentierPhilippe Carpentier 02 AK ŠKODA PlzeňAK ŠKODA Plzeň 4 SB 4:06.52
21 Ondřej VáchalOndřej Váchal 94 MÍLAŘI DomažliceMÍLAŘI Domažlice 1 SB 4:10.30
Hakim SalehHakim SalehPACE 96 Czech RepublicCzech Republic 14 DNF

1500 m - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 3:55.17 Genzebe DIBABA ETH 01.02.2014 Europahalle, Karlsruhe (GER)
WL 4:11.78 Helen SCHLACHTENHAUFEN USA 31.01.2021 CrossPlex Athletic Facility, Birmingham, AL (USA)
MR 4:05.08 Lemlem Hailu ETH 2020 Ostrava
(Wed, 3.2.2021 - 16:30) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Iveta RaškováIveta Rašková 98 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 7 PB 4:26.35
2 Kimberley FicenecKimberley Ficenec 94 TJ Dukla PrahaTJ Dukla Praha 9 PB 4:26.54
3 Anna ŠimkováAnna Šimková 98 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 8 PB 4:26.98
4 Iva GieselováIva Gieselová 04 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 2 PB 4:30.29
5 Natálie HlušíNatálie Hluší 02 AK Olymp Brno, spolekAK Olymp Brno, spolek 1 PB 4:32.01
6 Adéla HlucháAdéla Hluchá 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 6 PB 4:32.22
7 Tereza HlucháTereza Hluchá 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 5 PB 4:32.38
8 Anežka KopeckáAnežka Kopecká 97 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 4 4:45.75
Sylvie ŠtiglerováSylvie ŠtiglerováPACE 99 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 3 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
40074Štiglerová Sylvie (USKPR)1:09.18
80074Štiglerová Sylvie (USKPR)2:23.67
120016Ficenec Kimberley (DUKPR)3:36.92
Total 9 racers
(Wed, 3.2.2021 - 18:25) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Meraf BahtaMeraf Bahta 89 SwedenSweden 7 SB 4:15.88
2 Viktória Wagner-GyürkesViktória Wagner-Gyürkes 92 HungaryHungary 4 SB 4:16.14
3 Diana MezuliáníkováDiana Mezuliáníková 92 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 4:16.32
4 Martyna GalantMartyna Galant 95 PolandPoland 3 SB 4:17.12
5 Vera HoffmannVera Hoffmann 96 LuxembourgLuxembourg 1 PB 4:17.41
6 Orysya DemyanyukOrysya Demyanyuk 92 UkraineUkraine 2 SB 4:17.79
7 Katarzyna BroniatowskaKatarzyna Broniatowska 90 PolandPoland 6 SB 4:21.20
Kateřina HálováKateřina HálováPACE 81 Czech RepublicCzech Republic 8 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
400327Hálová Kateřina (CZE)1:06.87
800327Hálová Kateřina (CZE)2:15.82
1200300Mezuliáníková Diana (CZE)3:28.09
Total 8 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result
1 Meraf BahtaMeraf Bahta 89 SwedenSweden 7 SB 4:15.88
2 Viktória Wagner-GyürkesViktória Wagner-Gyürkes 92 HungaryHungary 4 SB 4:16.14
3 Diana MezuliáníkováDiana Mezuliáníková 92 Czech RepublicCzech Republic 5 SB 4:16.32
4 Martyna GalantMartyna Galant 95 PolandPoland 3 SB 4:17.12
5 Vera HoffmannVera Hoffmann 96 LuxembourgLuxembourg 1 PB 4:17.41
6 Orysya DemyanyukOrysya Demyanyuk 92 UkraineUkraine 2 SB 4:17.79
7 Katarzyna BroniatowskaKatarzyna Broniatowska 90 PolandPoland 6 SB 4:21.20
8 Iveta RaškováIveta Rašková 98 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 7 PB 4:26.35
9 Kimberley FicenecKimberley Ficenec 94 TJ Dukla PrahaTJ Dukla Praha 9 PB 4:26.54
10 Anna ŠimkováAnna Šimková 98 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 8 PB 4:26.98
11 Iva GieselováIva Gieselová 04 TJ Šumperk, z.s.TJ Šumperk, z.s. 2 PB 4:30.29
12 Natálie HlušíNatálie Hluší 02 AK Olymp Brno, spolekAK Olymp Brno, spolek 1 PB 4:32.01
13 Adéla HlucháAdéla Hluchá 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 6 PB 4:32.22
14 Tereza HlucháTereza Hluchá 01 TJ Sokol OpavaTJ Sokol Opava 5 PB 4:32.38
15 Anežka KopeckáAnežka Kopecká 97 ASK Slavia PrahaASK Slavia Praha 4 4:45.75
Sylvie ŠtiglerováSylvie ŠtiglerováPACE 99 Univerzitní sportovní klub PrahaUniverzitní sportovní klub ... 3 DNF
Kateřina HálováKateřina HálováPACE 81 Czech RepublicCzech Republic 8 DNF