Back

 / P-T-S Meeting (Stříbrný mítink WACT)

Šamorín (SVK) (2. 6. 2021)

1500 m - Muži (Běh)

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 3:26.00 Hicham EL GUERROUJ MAR 14.07.1998 Stadio Olimpico, Roma (ITA)
WL 3:30.48 Timothy CHERUIYOT KEN 28.05.2021 Suhaim bin Hamad Stadium, Doha (QAT)
MR 3:31.29 Daniel Komen KEN 1997
Běh 1 (Wed, 2.6.2021 - 16:40) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Peter ĎuricaPeter Ďurica 97 AK Slávia UK BratislavaAK Slávia UK Bratislava 2 PB 3:49.89
2 David FollerDavid Foller 99 Czech RepublicCzech Republic 3 PB 3:50.15
3 Peter KováčPeter Kováč 91 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 1 =SB 3:50.39
4 Michal KováčMichal Kováč 91 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 4 SB 4:03.34
5 Marek LenčéšMarek Lenčéš 88 Športový klub polície Bratislava AŠportový klub polície Brati... 11 PB 4:03.47
6 Ondrej MalekOndrej Malek 03 AO Slávia ŽU ŽilinaAO Slávia ŽU Žilina 6 PB 4:06.30
7 Tomáš JaníčekTomáš Janíček 04 Bežecký klub Lysá pod MakytouBežecký klub Lysá pod Makytou 7 PB 4:07.41
8 Jakub PatúcJakub Patúc 03 ŠK Vital BratislavaŠK Vital Bratislava 8 PB 4:09.80
9 Giorgio FešovičGiorgio Fešovič 05 AK Slávia TU KošiceAK Slávia TU Košice 9 4:18.97
10 Lukáš KubičkaLukáš Kubička 01 Atletický klub ZTS MartinAtletický klub ZTS Martin 5 SB 4:20.92
11 Samuel TriznaSamuel Trizna 93 AC Kriváň Liptovský MikulášAC Kriváň Liptovský Mikuláš 10 4:23.23
Daniel KotyzaDaniel KotyzaPACE 00 Czech RepublicCzech Republic 12 DNF
Split times:
Mark Bib Racer Time
40012Kotyza Daniel (CZE)1:00.51
80012Kotyza Daniel (CZE)2:01.53
12003Foller David (CZE)3:04.44
Total 12 racers
Běh 2 (Wed, 2.6.2021 - 16:50) official Photo finish Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Timotej PiliarkinTimotej Piliarkin 02 ŠK Dukla o.z. Banská BystricaŠK Dukla o.z. Banská Bystrica 2 PB 4:13.03
2 Gerg SzarkaGerg Szarka 03 Atletický club Nové ZámkyAtletický club Nové Zámky 1 PB 4:14.13
3 Kristóf NyíriKristóf Nyíri 05 Atletický legionársky klub Moldava n/BAtletický legionársky klub ... 3 PB 4:23.89
4 Andrej KabinaAndrej Kabina 88 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 4 SB 4:29.46
5 Matúš LunterMatúš Lunter 89 3klub Šamorín3klub Šamorín 10 PB 4:32.88
6 Šimon MinárŠimon Minár 04 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 7 PB 4:34.22
7 András TakácsAndrás Takács 06 Atletický legionársky klub Moldava n/BAtletický legionársky klub ... 11 PB 4:40.21
8 Miroslav PeškoMiroslav Peško 72 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 5 4:40.82
9 Matej KnapčokMatej Knapčok 08 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 8 4:48.89
10 Peter CsikósPeter Csikós 07 Atletický club Nové ZámkyAtletický club Nové Zámky 9 PB 4:50.44
Tomáš KrahulecTomáš Krahulec 03 ŠK JablonicaŠK Jablonica 6 DNS
Split times:
Mark Bib Racer Time
4001Szarka Gerg (ACNZA)1:08.07
8001Szarka Gerg (ACNZA)2:16.09
12001Szarka Gerg (ACNZA)3:23.80
Total 11 racers
Summary phase results Excel
Pos. Name Born Club/Nationality Ln.. Result
1 Peter ĎuricaPeter Ďurica 97 AK Slávia UK BratislavaAK Slávia UK Bratislava 2 PB 3:49.89
2 David FollerDavid Foller 99 Czech RepublicCzech Republic 3 PB 3:50.15
3 Peter KováčPeter Kováč 91 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 1 =SB 3:50.39
4 Michal KováčMichal Kováč 91 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 4 SB 4:03.34
5 Marek LenčéšMarek Lenčéš 88 Športový klub polície Bratislava AŠportový klub polície Brati... 11 PB 4:03.47
6 Ondrej MalekOndrej Malek 03 AO Slávia ŽU ŽilinaAO Slávia ŽU Žilina 6 PB 4:06.30
7 Tomáš JaníčekTomáš Janíček 04 Bežecký klub Lysá pod MakytouBežecký klub Lysá pod Makytou 7 PB 4:07.41
8 Jakub PatúcJakub Patúc 03 ŠK Vital BratislavaŠK Vital Bratislava 8 PB 4:09.80
9 Timotej PiliarkinTimotej Piliarkin 02 ŠK Dukla o.z. Banská BystricaŠK Dukla o.z. Banská Bystrica 2 PB 4:13.03
10 Gerg SzarkaGerg Szarka 03 Atletický club Nové ZámkyAtletický club Nové Zámky 1 PB 4:14.13
11 Giorgio FešovičGiorgio Fešovič 05 AK Slávia TU KošiceAK Slávia TU Košice 9 4:18.97
12 Lukáš KubičkaLukáš Kubička 01 Atletický klub ZTS MartinAtletický klub ZTS Martin 5 SB 4:20.92
13 Samuel TriznaSamuel Trizna 93 AC Kriváň Liptovský MikulášAC Kriváň Liptovský Mikuláš 10 4:23.23
14 Kristóf NyíriKristóf Nyíri 05 Atletický legionársky klub Moldava n/BAtletický legionársky klub ... 3 PB 4:23.89
15 Andrej KabinaAndrej Kabina 88 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 4 SB 4:29.46
16 Matúš LunterMatúš Lunter 89 3klub Šamorín3klub Šamorín 10 PB 4:32.88
17 Šimon MinárŠimon Minár 04 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 7 PB 4:34.22
18 András TakácsAndrás Takács 06 Atletický legionársky klub Moldava n/BAtletický legionársky klub ... 11 PB 4:40.21
19 Miroslav PeškoMiroslav Peško 72 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 5 4:40.82
20 Matej KnapčokMatej Knapčok 08 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 8 4:48.89
21 Peter CsikósPeter Csikós 07 Atletický club Nové ZámkyAtletický club Nové Zámky 9 PB 4:50.44
Daniel KotyzaDaniel KotyzaPACE 00 Czech RepublicCzech Republic 12 DNF
Tomáš KrahulecTomáš Krahulec 03 ŠK JablonicaŠK Jablonica 6 DNS

1500 m - Ženy

Record Result Name Club/Nationality Date Venue
WR 3:50.07 Genzebe DIBABA ETH 17.07.2015 Stade Louis II, Monaco (MON)
WL 3:58.36 Elinor PURRIER USA 09.05.2021 Hilmer Lodge Stadium, Walnut, CA (USA)
MR 4:00.81 Jackline Marangová KEN 1998
(Wed, 2.6.2021 - 16:30) official Result in PDF Excel Info Start list Results
National
Pos. s Name Born Club/Nationality Ln. Result
1 Žofia NaňováŽofia Naňová 91 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 1 SB 4:34.17
2 Karin SuranováKarin Suranová 00 AK Spartak Dubnica nad VáhomAK Spartak Dubnica nad Váhom 3 PB 4:39.54
3 Lucia PelikánováLucia Pelikánová 93 ŠK Dukla o.z. Banská BystricaŠK Dukla o.z. Banská Bystrica 2 SB 4:48.51
4 Annamária HorváthováAnnamária Horváthová 05 Atletický legionársky klub Moldava n/BAtletický legionársky klub ... 6 PB 4:54.91
5 Lucia RežnákováLucia Režnáková 04 ŠK JablonicaŠK Jablonica 4 PB 4:58.63
6 Eliška KlepkováEliška Klepková 03 AO TJ Slávia STU BratislavaAO TJ Slávia STU Bratislava 5 PB 5:00.05
7 Simona HrajnohováSimona Hrajnohová 03 ŠK JablonicaŠK Jablonica 11 PB 5:01.29
8 Petra ŠulekováPetra Šuleková 02 ŠK ŠOG NitraŠK ŠOG Nitra 10 PB 5:06.86
9 Lenka KotianováLenka Kotianová 03 Športový klub polície ŽilinaŠportový klub polície Žilina 8 SB 5:08.44
10 Laura TomanováLaura Tomanová 05 Atletický club Nové ZámkyAtletický club Nové Zámky 15 PB 5:11.20
11 Petra LuptákováPetra Luptáková 80 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 12 PB 5:13.07
12 Marcela SchweitzerováMarcela Schweitzerová 90 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 14 PB 5:15.25
13 Terézia KlementisováTerézia Klementisová 04 ŠK ŠOG NitraŠK ŠOG Nitra 7 SB 5:21.30
14 Júlia MozováJúlia Mozová 07 AK Veterán BratislavaAK Veterán Bratislava 13 SB 5:32.98
Adriana PavelicováAdriana Pavelicová 03 ŠK Dukla o.z. Banská BystricaŠK Dukla o.z. Banská Bystrica 9 DNS
Split times:
Mark Bib Racer Time
4003Suranová Karin (ZTSDU)1:14.02
8003Suranová Karin (ZTSDU)2:32.81
12001Naňová Žofia (STUBA)3:44.98
Total 15 racers